👇 ارسال پیام در واتساپ بدون نمایان شدن شماره شما (بیزینس اکانت واتساپ)👇

مشاوره در واتساپ طلابیوتی
مقالات

تبخال و زگیل تناسلی

تبخال و زگیل تناسلی | مقالات

Rate this post

تبخال و زگیل تناسلی چیست ؟
تبخال و زگیل تناسلی که به  (GENITAL WARTS) آن کوندیلوما آکومیناتا نیز می گویند توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)  ایجاد می شود.
این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتشر می شود. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV وجود دارد که ۳۰ نوع آن می تواند ناحیه تناسلی را آلوده کند.
این ویروس از طریق تماس مستقیم جنسی پخش می شود. البته در بیشتر موارد، سیستم ایمنی فرد آلوده این ویروس را می کشد و فرد علائم و نشانه های عفونت را پیدا نمی کند. زگیل تناسلی یا HPV مسری ترین و سخت ترین نوع زگیل از لحاظ خوب شدن است و بدلیل مسری بودن ، یک بیماری مشترک بین زوجین است بنابراین مانند آتش سوزی سریعا در حال گسترش است ، ولی با رعایت بهداشت فردی و استفاده از روش های درمانی تجویز شده توسط پزشک متخصص به راحتی می توان آن را درمان کرد.
علایم زگیل تناسلی در زنان و مردان
در زنان، زگیل های تناسلی می توانند روی فرج، دیواره واژن، بین واژن و مقعد و روی دهانه رحم رشد کنند.
در مردان، زگیل های تناسلی روی آلت تناسلی، بیضه ها و مقعد رشد می کنند.
همچنین در صورت داشتن رابطه زناشویی از راه دهان، می توانند در قسمت زبان، لب ها و گلو نیز دیده شوند.
زگیل ،گاهی اوقات بسیار کوچک است که در موهای تناسلی پنهان می شود و یا در ناحیه تناسلی داخلی، مانند گردن رحم ظاهر می شوند در این موارد ،یک بازرسی کامل داخلی توصیه می شود ،تا از عفونت بیشتر جلوگیری شود.
ممکن است چندین زگیل تناسلی در یک جا جمع شوند و شبیه گل کلم گردند.
خارش و احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی نیز از نشانه های زگیل تناسلی در زنان و مردان است.
زگیل ها، در میان زنان، ممکن است پس از رابطه زناشویی باعث خونریزی شوند؛ با این حال، به جای آنها بستگی دارد.
 
علل زگیل تناسلی
علل اصلی زگیل تناسلی عبارتند از HPV یا ویروس پاپلیوم انسانی:
مقاربت جنسی با فرد آلوده
استفاده بیش از اندازه قرص های بارداری
داشتن رابطه جنسی در سنین پایین
تماس جنسی بدون استفاده از مانع یا حفاظت
استفاده از اشیاء آلوده به HPV ، از قبیل روکش تخت یا حوله
 
عوارض زگیل تناسلی در زنان
سرطان : ویروسHPV  می تواند باعث سرطان گردن رحم شود. همچنین باعث سرطان فرج، سرطان سوراخ مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردان می شود.
مشکلات ادراری :  این زگیل ها می توانند به قدری بزرگ شوند که ادرار کردن را دچار مشکل کنند.
مشکلات بارداری : زگیل تناسلی در زنان باعث بروز یک سری مشکلات در طی بارداری می شود.
سختی زایمان : زگیل های دیواره واژن، توانایی باز شدن واژن را در طی زایمان طبیعی کاهش می دهند.
مبتلا شدن نوزاد : به ندرت، نوزاد متولد شده از یک مادر مبتلا به زگیل تناسلی ، دچار زگیل در ناحیه گلو می شود.  ممکن است برای پیشگیری ازخفگی نوزاد نیاز به عمل جراحی داشته باشد.
پیشگیری از زگیل تناسلی
تزریق واکسن : درحال حاضر برای زگیل ناحیه تناسلی واکسن وجود دارد. بهترین سن تزریق این واکسن در مردان و زنان ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا۳۰ سال می باشد.
استفاده از کاندوم : استفاده از کاندوم هنگام نزدیکی با همسر
اجتناب از مقاربت بدون حفاظت جنسی با شرکای جنسی متعدد.
در صورت مقاربت، از روش های فیزیکی جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
منطقه تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید.
برای جلوگیری از تعرق بیش از حد در ناحیه تناسلی از لباس زیر پنبه ای استفاده کنید.
 
راه های درمان زگیل تناسلی
داروهای طبیعی و خانگی :
دارو های طبیعی برای درمان زگیل های تناسلی HPV، وجود دارند که می تواند به فردی که این بیماری بخاطر مقاربت با شخص آلوده به ویروس به وی منتقل شده، کمک نمایند، که در اینجا مفصلا توضیح داده خواهد شد .
هامیوپاتی:
درمان هامیوپاتی نیز برای این بیماری امروزه امکان پذیر است.
پماد های مخصوص :
به طور کلی روش های تجویز شده شامل استفاده از محلول یا ژل podofilox 0.5%، کرم imiquimod 5%، یا پماد sine catechins 15%   می باشد . البته به دلیل عوارض هر کدام و طولانی بودن مدت درمان کمتر توصیه می شود و همچنین به دلیل عوارض این داروها ، مصرف خودسرانه برای درمان زگیل تناسلی به هیچ وجه توصیه نمی شود.
فریز با نیتروژن مایع (کرایوتراپی):
امروزه کرایو به عنوان خط اول درمانی زگیل تناسلی در بسیاری از مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد .
الکترو کوتریزاسیون :
روش دیگری در درمان زگیل تناسلی است که اشکال آن دردناک بودن آن است.
لیزر درمانی
لیزردرمانی دی اکسید کربن فرآیندی است که در آن پرتوهای فروسرخ مستقیماً به طور متمرکز به سوی آسیب های زگیلی هدف گیری می شود.
بافت آسیب دیده، لیزر را جذب و به انرژی گرمایی تبدیل می کند و به این وسیله ناحیه ی مورد نظر را تبخیر می نماید .
فایده ی بالقوه ی این روش درمانی آن است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس فراهم می کند و موجب شده تا لیزر درمانی ، روش مورد انتخاب برای درمان افراد دارای ضعف ایمنی باشد.
طبق مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که لیزر می کنند کمتر از کسانی است که که کرایو می کنند.
به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی یک زگیل نیاز به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی است و گاهی اصلا پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان هست در حالی که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و عود نخواهد کرد.
 
درمان های خانگی برای زگیل های تناسلی
ویتامین C
بعضی از زگیلها را نیز می توان با ویتامین C  درمان کرد ؛ یک قرص ویتامین C را خرد کرده، با چند قطره آب مخلوط و آن را به طور مستقیم به تبخال و زگیل تناسلی اعمال کنید به یاد داشته باشید زگیل را به مدت یک روز بپوشانید. این فرایند، ویروس پاپیلوم را که عامل اصلی زگیل های تناسلی است، نابود می کند.
ویتامین E
روغن ویتامین E نیز ،می توانند برای زگیل های تناسلی استفاده شود، تا از عفونت HPV خلاص شوید ؛ برای بهترین نتایج، قسمت های آسیب دیده را با روغن ویتامین E ، مالش دهید و سپس سیر خرد شده را بر روحی آن نواحی پوشش دهید.
روغن سرو بادبزنی
کافیست مستقیما روغن سرو را در قسمت آسیب دیده تناسلی استعمال نمایید، بهبود زیادی به وجود می آورد.
روغن درخت چای
زگیل های تناسلی می توانند به سادگی به واسطه ی استفاده از روغن درخت چای طلای طبیعت ، به این طریق که توپ پنبه ای حاوی روغن بر زگیل ها درمان شوند این عمل را برای مدت ده روز و یک بار در روز تکرار کنید زگیل، به تدریج سفید شده و از بین می رود.
نکته: استفاده از روغن درخت چای، موجب خشک شدن جزئی پوست می شود که طبیعی است.
روغن پونه کوهی
روغن پونه کوهی که از خانواده نعنا است یک درمان طبیعی برای ویروس HPV و همچنین کاهش تاثیر تبخال و زگیل تناسلی است. این یک درمان مقرون به صرفه است. قبل از استفاده برای کاهش سوزش روغن را کمی رقیق باید کرد.
روغن کرچک
روغن کرچک جزو داروهای ضد تبخال و زگیل تناسلی است، برای تحمل بوی بد این روغن می توان آن را با روغن نعناع مخلوط و روزی ۳ مرتبه از آن استفاده کرد. استفاده از این روش برای کودکان ممنوع است.
سرکه سیب
شستن ناحیه مبتلا به زگیل با سرکه سیب به مدت ۲ تا ۳ هفته و هر روز. این روش بسیار دردناک است. ترب کوبیده شده مخلوط با سرکه هم می تواند موثر باشد. سیر، پیاز و پیاز دشتی له شده نیز همگی در رفع زگیل تاثیرگذارند، فقط ممکن است باعث حساسیت، قرمزی و سوزش پوست اطراف زگیل شوند. پس برای افرادی که پوست حساسی دارند توصیه نمی شود.
سیر خام
به علت خواص ضد ویروسی اش، سیر به عنوان یک درمان مناسب برای زگیل تناسلی شناخته می شود ، رژیم سیر درمانی نیز ،ممکن است شامل سیر خام یا کپسول سیر باشد.سیر خام را خرد کنید سپس، آن را بروی قسمت آسیب دیده استعمال کنید و یک روز یا دو روز با یک باند ببندید. شما همچنین، می توانید سیر را در شکل کپسول مصرف کنید. این نیز یک درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل های تناسلی است.
پیاز
پیاز را بر روی زگیل های تناسلی قرار دهید و با باند یا گاز بپوشانید ؛ پیاز، سبب جریان یافتن خون در بدن می شود ؛ شما همچنین می توانید از آب پیاز استفاده کنید برای این، نمک را بر روی برش های پیاز بپاشید و آنها را به مدت یک شب بگذارید عصاره یا آبپیاز تا صبح استخراج شده و می توانید روی زگیل های تناسلی اعمال کنید.
پیاز به عنوان ،عامل ضد میکروبی کار می کند و نمک به عنوان آنتی سپتیک عمل می کند
نشستن در آب جو دو سر
دوش جو دوسر یک روش مؤثر برای از بین بردن ناراحتی و خارش ناشی از زگیل تناسلی است جو را در آب داغ خسیانده و سپس آن را له کرده و در آن بنشینید ، این آب، یکی از درمان های موثر طبیعی برای درمان زگیل های تناسلی در خانه است.
شیره علف پروانه
مایع شیری گیاه استبرق(علف پروانه که بعنوان پادزهر استفاده می شده) به عنوان یک درمان مفید و بی ضرر برای درمان زگیل تناسلی در خانه است ، شیره ی این گیاه، می تواند با برش ساقه گیاه استخراج، و به طور مستقیم بر روی تبخال و زگیل تناسلی استفاده شود، که باعث کاهش رشد پاتوژن می شود که به نوبه خود فرآیند روند بهبودی قسمت های آسیب دیده را شامل می شوند.
ریشه گیاه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان را خرد کرده و پس از آن ،بر روی تبخال و زگیل تناسلی به طور مستقیم یا با حفاظت به منطقه آلوده استعمال کنید.این نیز، یک روش درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل تناسلی است.
پوست درخت بید
کافیست قسمت داخلی پوست درخت بید ،برای رسیدن به سطح ارتجاعی مورد نیاز، مرطوب می شود. پوست درخت، مرطوب برای تبخال و زگیل تناسلی استفاده می شود و با استفاده از باند یا گاز استریل نگهداری می شود.
جوش شیرین
یک قاشق غذاخوری از روغن کرچک  و مقداری جوش شیرین در حدی که لایه ضخیمی از خمیر ایجاد کند را ،با هم مخلوط کرده و این خمیر را در ناحیه آسیب دیده استعمال کنید، و با باند بپوشانید.
آب آلوئه ورا
آب آلوئه ورا را، به طور مستقیم بر روی زگیل های تناسلی استفاده کنید ؛ آن را به طور منظم بر روی سطح مورد نظر پخش کنید ،این روش درمان، زگیل ها را به طور طبیعی حل خواهد کرد.از آنجا که تبخال و زگیل تناسلی مسری هستند، باید مراقب باشید که از عفونت جلوگیری کنید.
زردچوبه
زردچوبه خالص، کورکومین یک انتی اکسیدان است که روی ویروس HPV با محافظت از سلول های DNA تاثر میگذارد. همچنین تاثیر بسیار بزرگی روی انواع مختلف سرطان های رحم دارد.
دانه کرچک و عسل
دانه کرچک آغشته به عسل از دیگر موارد درمان کننده زگیل است. از ترکیب این ماده با عسل، پمادی به دست می آید که باید روی زگیل مالیده شود.
الکل صنعتی
مالش الکل نیز ثابت کرده که یک درمان موثر طبیعی برای زگیل تناسلی است ، با این وجود، تقریبا یک هفته یا یک ماه درمان زگیل با الکل طول می کشد، زیرا بستگی به اندازه زگیل ها دارد.
لاک بیرنگ ناخن
لاک ناخن بیرنگ را صبح و شب قبل از رفتن به رختخواب، بر روی زگیل های خارجی استفاده کنید ، زگیل ها در عرض یک یا دو هفته از بین می روند.
چسب نواری
این درمان ،دوباره بهترین درمان از روشهای درمان خانگی طبیعی برای از بین بردن تبخال و زگیل تناسلی است ؛ این نوار در مجرای استفاده شده، برای پوشاندن تبخال و زگیل تناسلی است که بعد از شش روز برداشته می شود این عمل را تا زمانی که زگیل تناسلی کاملا از بین نرفته، تکرار کنید.
 
اقدامات لازم برای بهبودی سریع زگیل تناسلی
جلوگیری از خارش
از خاراندن ناحیه مبتلا جدا خودداری کنید چرا که باعث ترکیدن زگیل ها و خونریزی آنها می شود و این امر باعث رشد سریعتر و گسترش بیماری می باشد.
توجه : زگیل را لمس یا زخم نکنید و حتی آن را فشار ندهید.
کاندوم
برای جلوگیری از انتشار و انتقال ویروس به زوجین توصیه می شود.
کاهش رطوبت
خشک بودن بخش مبتلا یکی از راههای تسریع درمان است می بایست  منطقه تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید.
تغذیه سالم
استفاده از میوه ها و سبزیجات و غذاهای سالم سرشار از انواع ویتامین ها، کلسیم و پروتیین برای تقویت قوای بدنی و مبارزه با بیماری.
 
 

تبخال و زگیل تناسلیجهت مشاوره در واتساپ طلابیوتی اقدام کنید !!


روغن خراطین اصل طلابیوتی


 فواید روغن کرچک اصل را میدانید ؟


خرید روغن آرگان اصل طلابیوتی !


روغن خراطین طلابیوتی

👇 ارسال پیام در واتساپ بدون نمایان شدن شماره شما (بیزینس اکانت واتساپ)👇

👇 ارسال پیام در واتساپ بدون نمایان شدن شماره شما (بیزینس اکانت واتساپ)👇

مشاوره در واتساپ طلابیوتی
مشاوره در واتساپ طلابیوتی

برچسب ها

👇 ارسال پیام در واتساپ بدون نمایان شدن شماره شما (بیزینس اکانت واتساپ)👇

مشاوره در واتساپ طلابیوتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *